תופעות הלוואי של ניתוח לפרוסקופי

ניתוח לפרוסקופיה מתבצע על ידי החדרת מחט אל תוך חללה בטן, כאשר המחט הזו נקראת לפרוסקופ. הלפרוסקופ מכיל בקצה שלו מצלמה שבעזרתה יכול המנתח לראות את חלל הבטן, וכך לאבחן ולטפל בבעיות באופן מדויק. במהלך הניתוח ניתן לאבחן מגוון רחב של בעיות כמו פוליפים, דלקות וכמובן גם דימומים, ואפשר גם לטפל בבעיות על ידי כריתה באמצעות אלקטרודות מיוחדות. ניתוח לפרוסקופיה הפך להיות פופולרי מאוד בעיקר בגלל שיש לו יתרונות רבים כמו למשל היכולת לבצע פרוצדורה מסובכת במהירות רבה, ללא חתך מכוער וכמובן לא כל הסיבוכים הכירורגיים האחרים.

כאבים בבטן

אין ספק כי לפרוסקופיה היא האלטרנטיבה העדיפה אך בסופו של דבר היא יכולה להיות עשירה בתופעות לוואי שחלקם יכולים גם להלחיץ אתכם.  כאב בטן יכול להיראות לכם כמו תופעת לוואי די פשוטה אך כאבי בטן אחרי ניתוח לפרוסקופיה יכולים להיות מעיקים ומציקים. ניתוח לפרוסקופיה מתחיל ביצירת חתך כאשר החתך הזה לא מספיק כדי להחדיר את הלפרוסקופ ולראות היטב את חלל הבטן. לכן דוחפים צינור מיוחד אל חלל הבטן ומנפחים אותו בפחמן דו חמצני. הפחמן הדו חמצני מנפח את הבטן ומאפשר ראות טובה יותר למנתח אך אחרי הפרוצדורה הלחץ יהיה גבוה ויגרום לכאבים.

מידע נוסף בנוגע לכאבים בטבור לאחר ניתוח לפרוסקופי

חולשה וחום

בנוסף לכאבים שאפשר להרגיש בעיקר באזור הבטן, במיוחד באזור הטבור הרגיש יותר, אפשר להרגיש אותם גם באזור החלציים. כמו כן יכול להיות שהכאבים יחמירו אך זה נדיר מאוד. יחד עם הכאבים יכול להיות שהמטופל ירגיש בחולשה. החולשה יכולה תחילה להלחיץ אך אחרי מנוחה יכול להיות שהחולשה תעבור לגמרי או כמעט לגמרי. החולשה היא תופעת לוואי נפוצה כיוון שהמנותח עבר תהליך לא פשוט, קל ככל שהוא נשמע ביחס לאחרים. אחרי ניתוח לפרוסקופי תופעות לוואי כמו חולשה לא צריכים להלחיץ אך אם יש גם חום גבוה שלא עובר זה הזמן לחשוד.

בחילות והקאות

יש כל מיני קטגוריות לתופעות לוואי ואחת מהקטגוריות הנפוצות ביותר היא תופעות הלוואי שקשורות במערכת העיכול. מערכת העיכול צורכת אנרגיה רבה מהגוף ולכן כאשר הגוף עובר טראומה כלשהי היא תראה את הסימנים שלה. כאשר מבצעים ניתוח כירורגי כמו לפרוסקופיה למעשה הגוף לא יודע שזה הליך שיעבור והוא יחלים ממנו לחלוטין ולכן הוא מתחיל ברצף פעולות הישרדות. חלק מהפעולות הללו יכולות להיות הזרמה מועטה יותר של דם אל מערכת העיכול כיוון שהוא צריך להתמודד עם הכאבים ושאר תופעות הלוואי שלה פרוצדורה. לכן יהיו בחילות ולעתים גם הקאות, שיעברו עם הזמן.

מתי צריך לפנות לרופא?

אחרי ניתוח לפרוסקופי תופעות לוואי יכולות להיות רגילות ולא ימשכו את תשומת לבכם בצורה ניכרת אך לעתים הן יהיו משמעותיות מאוד, ויגרמו לכם לחשוש. מתי נדע אם צריך לפנות לרופא? אתם תהיו בקשר עם המרפאה כל הזמן. בכל סיבוך או בכל הידרדרות במצבכם תמיד תוכלו להתקשר למרפאה או לבית החולים ולהתייעץ, כיום זה אפשרי גם אונליין דרך האינטרנט. לכם אתם חייבים לבחור במרפאה שנותנת לכם שירות טוב, וכך תוכלו להיות בטוחים בכל תופעת לוואי שתופיע אצלכם אחרי הניתוח.

דילוג לתוכן