כווץ ממושך של שרירי רצפת האגן (״תפוסים״)

לעתים שרירי שנתפס יכול להשתחרר מהר ואז תורגש תחושת הקלה משמעותית ולעתים לא נבין כיצד עלנו לשחרר אותו. המקרה הופך להיות בעייתי יותר כאשר אנו לא מכירים את השריר שנתפס וכך אנו לא יודעים גם מה גרם לו בדיוק להיתפס וכיצד לשחרר אותו. שרירי רצפת האגן הם בדיוק השרירים האלו. מצד אחד הם גדולים וחשובים לגוף, הם תורמים לעיגון האיברים ברצפת האגן במקומם ומצד שני אין לנו ידע כיצד ניתן להרפות אותם ולשחרר אותם בעיקר כאשר הם תפוסים.

מה יכולות להיות הסיבות להיתפסות?

כל שרירי בגוף יכול להיתפס וברגע שהוא נתפס מתחילים להופיע גם כאבים. הם יכולים להיות חריפים עד כדי כך שאותו אדם שסובל משרירים תפוסים ברצפת האגן יכול לגלות קשיים בהירדמות בלילה. הסיבות לכך יכולות להיות רבות והבעיה נפוצה בעיקר אצל נשים, שלהן יש מערכת רבייה גדולה ומורכבת יותר, מה שמוסיף למשקל שרצפת האגן צריכה לשאת. שרירים אלה יכולים להיתפס בגלל לידות קשות שעברה האישה, אולי בגלל נטייה גנטית, ויכול להיות גם שמדובר בבעיה אורתופדית בכלל בכפות הרגליים או בברכיים או בחרדה כללית.

למה השרירים התפוסים ברצפת האגן?

כאשר הם נתפסים הם יכולים להשליך על הגוף בצורה שלילית. אמנם לא מדובר בבעיה חמורה יותר אך הבעיות יכולות להחמיר בגלל אי התפקוד של רצפת האגן כשורה. למשל, יכול להיות שהאישה תחווה קושי בקיום יחסי מין בלי להרגיש כאבים. כמו כן יכול להיות שיהיה קושי בהפרשת צואה או שתן. כמו כן הכאבים יכולים להתפתח גם באזורים אחרים בגלל השריר התפוס, כמו למשל בגב התחתון או בברכיים.

מה עלינו לעשות כדי להפסיק את הכאב?

כדי להפסיק את הכאב חייבים להגיע לרופא מומחה כדי שיבדוק את המצב באגן ויבין מה הגורמים לה וכך יידע גם מה יהיה הפתרון הכי טוב בהתאם למצב. אם המצב נגרם בגלל דלקת או בגלל בעיה פנימית של מערכת הרבייה או של השרירים עצמם, הטיפול יהיה שונה אם המצב היה קורה בגלל חרדה.

מה הפתרונות?

כדי לטפל בשרירים תפוסים ברצפת האגן יש כמה פתרונות אפשריים שייקבעו רק על ידי רופא, לפי הצורך. יש טיפולים שמרניים יותר וכאלו שפחות. יש לבחור אותם גם בהתאם לרף הסבל של המטופלת וכמובן גם לפיה המצב הרפואי האובייקטיבי שלו והסיבה לבעיה. אם האישה נמצאת במצב של סטרס, כלומר היא חרדה מאוד בתקופה האחרונה בגלל כל מיני אירועים חיצוניים, היא צריכה להירגע, לשנות את אורח החיים שלה וגם פיזיותרפיה לא תזיק. תרגילים פיזיותרפים יכולים גם לטפל וגם למנוע את הבעיה ובמידת הצורך יש כמובן גם תרופות לשיכוך כאבים שיכולות לעזור.

במקרים חריגים הרופא יכול להזריק תרופות לשריר הגורמות לשחרור השרירים.

דילוג לתוכן