מידע לאישה לקראת ביצוע לפרוסקופיה ניתוחית

לפרוסקופיה היא אחת משיטות הניתוח הכי פופולריות בימינו. לפרוסקופיה היא למעשה גישה אל חלל הבטן דרך חתך קטן במיוחד. דרך החתך הזה ניתן להכניס את הלפרוסקופ שבקצה שלו יש מצלמה וכך ניתן לראות את חלל הבטן. חלל הבטן מתנפח על ידי החדרת גז לתוכו לפני תחילת הצפייה או ההליכים האקטיביים שיבצע הרופא כמו למשל כריתה. הגז יהיה פחמן דו חמצני כך שהוא לא פוגע כלל בגוף. ללפרוסקופיה יש מספר סיבות, חלקן קשורות במערכת הרבייה הנשית וחלק במערכת עיכול.

מה היתרונות שיש ללפרוסקופיה על החלופות?

ללפרוסקופיה יש יתרונות רבים על פני פרוצדורות אחרות שמצריכות בעיקר חתכים כרבים יותר. ראשית, מדובר רק בחתך אחד ולכן הסיכונים והסיבוכים יהיו הרבה יותר קטנים. כאשר מבצעים חתך אחד בלבד הסיכוי שיהיה דימום או ניקוב של איבר כלשהו יהיה נמוך מאוד עד כדי בלתי סביר. יחד עם זאת יש סיכוי הרבה יותר נמוך להידבקויות ולזיהומים מה שיכול להיות משמעותי מאוד בניתוחי בטן. חשוב לזכור כי בגלל שיש חתך אחד בלבד, הוא לא משאיר בצלקת מכוערת כך שיש גם יתרון אסתטי. לכל היתרונות הללו ניתן להוסיף גם את ההתאוששות הקלה אחרי הניתוח וגם את ההכנה הפשוטה.

אורוגניקולוגיה

מה ההכנה הנדרשת לניתוח?

אם את עומדת לעבור ניתוח לפרוסקופי את חייבת להבין מה את צריכה לבצע לפני, אך אין מה לדאוג, הפרוצדורה צפויה לכלול הכנות פשוטות למדי. תחילה יש להבין שצריך להתאשפז יום לפני הניתוח וזאת כדי לבצע את שאר ההכנות ולכן יש לתכנן את הזמן היטב, כולל חופש מהעבודה. האשפוז יכול להיות כמה שעות בלבד או יותר מיום שלם וזאת בהתאם למצב הגופני של האישה. כמובן שיתבצעו עוד בדיקות מקיפות שכוללות מדידה עקבית של כל המדדים כדי להבין שהפרוצדורה תעבור בשלום. כך יהיה ניתן גם לדעת בדיוק כיצד והיכן יתבצע הניתוח, כלומר מאיפה תהיה גישה הכי נוחה לרופאים.

מהו הליך ההתאוששות?

הליך ההכנה יהיה קל מאוד ממש כמו הליך ההתאוששות. אחרי ריקון מעיים, על ידי נטילת תרופות מתאימות, הפרוצדורה תתחיל ובמהלכה יוחדר המחט עם המצלמה אל חלל הבטן וכמובן עם האלקטרודות כדי לבצע את הכריתה במידת הצורך. אחרי סיום הניתוח האישה תחזור אל המחלקה להתאוששות ובשלב זה כבר ייתכנו תופעות לוואי כמו בחילות, הקאות, סחרחורות וכמובן גם חולשה כללית בכל הגוף. במקרים בהם תופעות הלוואי יהיו חמורות יהיה ניתן לטפל בהן עם תרופות שונות. אחרי מספר שעות תפוג השפעת ההרדמה, יהיה ניתן להתחיל לשתות ולהפסיק את העירוי שניתן.

מה תופעות הלוואי האפשריות של לפרוסקופיה?

חשוב לדעת כי תופעות הלוואי יכולות להופיע גם בימים שאחרי הניתוח. יכול להיות החולשה תמשיך להופיע בימים הראשונים, יכול להיות שיהיו כאבים חזקים ויכול גם להיות שיהיו בחילות ואפילו הקאות שלושה ימים אחרי הניתוח חשוב זלכור כי הגוף עבר סוג של טראומה, גם אם היא מבוקרת הוא לא יודע את זה, ולכן יש תגובות פיזיולוגיות נורמליות לחלוטין שלא אמורות להלחיץ אתכם. לכן חשוב לדעת מה תופעות הלוואי הללו מראש, ולהבין את ההיגיון שלהן. למשל, יכול להיות שיורגשו כאבים בבטן ובטבור כיוון שהוחדר פחמן דו חמצני שיצר לחץ פנימי, ולכן הכאב יורגש באזורים הכי רגישים.

דילוג לתוכן