טיפולי לייזר לנרתיק

לייזר נמצא בשימוש רפואי שנים רבות בתחומים רבים הכוללים רפואת עור, פלסטיקה, כרפואת עיניים וגינקולוגיה. השימושים של לייזר בתחום הגינקולוגיה החלו בעיקר עם לייזר CO2 לצורך צריבה ואידוי נגעים מצואר הרחם, ובהמשך בכירורגיה לפרוסקופית לצורך חיתוך ואידוי נגעים שטחיים של אנדומטריוזיס, 

קיימים בשוק מכשירי לייזר מסוג ים שונים הכוללים לייזר CO2 או Erbium:Yag המיועדים לשימוש גינקולוגי באמצעות מתמר וגינלי מיוחד. הטיפול נעשה באופן מרפאתי ללא צורך בהרדמה כלשהי, ויש צורך במספר טיפולים (בד"כ שלושה) להשגת ההשפעה על רקמת הנרתיק. הלייזר פעולה באמצעות שינוי ושיחלוף רקמת החיבור באפיתל הנרתיק, ובעיקר מעודד יצירת מרכיבי רקמת חיבור חדשים (קולגן וכו').

לאחרונה נעשתה הסבה ללייזר CO2 לצורך טיפול נרתיקי. הלייזר של חברת ALMA LASER מותאם לשימוש נרתיקי באמצעות מוליך מיוחד המזכיר מתמר של אולטרא סאונד נרתיקי, ומאפשר העברת אנרגיית הלייזר מתחת לאפיתל הנרתיק על פני שטח של כ – 1 סמ"ר בו זמנית ב – 81 נקודות (שיטת PIXEL) לזירה (ראי תמונה). הלייזר מייצר תגובה ביולוגית המעוררת בניית רקמת חיבור חדשה, הפרשת חומרים מעוררים לרקמה (ציטוקינים) ויצירת סיבי קולגן חדשים. ההשפעה הביולוגית מתבטאת בעיבוי אפיתל הנרתיק, ובאופן פיזיקו-אלסטי - "מתיחה" של רקמת הנרתיק. התגובה הביולוגית אינה מיידית ונמשכת מספר שבועות לאחר העברת אנרגיית הלייזר לרקמה עד לקבלת התגובה הרצוייה. לפיכך היעילות הקלינית אינה מושגת באופן מיידי, ויש להמתין עד לאחר הטיפול השני או השלישי (8-12 שבועות) כדי להרגיש את האפקט הקליני.

השימושים הקליניים בטיפול לייזר נרתיקי

הטיפול בלייזר נרתיקי אינו מצריך הרדמה, נעשה במרפאה, ואין צורך בתקופת החלמה לאחר הטיפול.

דליפת שתן במאמץ

מתאים בעיקר למקרים קלים ובינוניים של דליפת שתן משיעול, קפיצה או ריצה. הטיפול מתמקד באזור הקיר הקדמי של הנרתיק, ומצריך שלושה טיפולים בהפרש של כחודש ימים. הדווחים הראשוניים עד כה על טיפול בדליפת שתן ממאמץ באמצעות לייזר CO2 הראו תוצאות של שיפור במצב דליפת השתן ב – 70-80 אחוזים מהנשים שעברו הטיפול. ההשפעה הקלינית בד"כ מורגשת לאחר 2-3 טיפולים ומתבטאת בשיפור או העלמות דליפת שתן ממאמץ, הקלת תסמינים נרתיקיים של גיל מעבר (יובש, צריבה ועקצוץ נרתיקי) וכן חיזוק רקמת החיבור של הנרתיק והצרה של הנרתיק. המחקרים הקליניים הראשונים בתחום זה פורסמו רק בשנה האחרונה, והם מאד מעודדים. האפשרות של טיפול מרפאתי, לא פולשני, שאינו תלוי בהענות החולה - נראה מבטיח, ונראה שיתווסף כאופציה טיפולית חשובה בדליפת שתן ממאמץ.

תסמיני גיל המעבר בנרתיק

מדובר על תסמינים נרתיקיים של גיל המעבר הכוללים יןבש בנרתיק, עיקצוץ, צריבה וכאבים בקיום יחסי מין. תסמונת זו מכונה Genito-urinary Syndrome of Menopause (GSM) הטיפול בלייזר CO2 בנשים הסובלות מתסמונת זו, ואינן מטופלות בהורמונים נרתיקיים, הדגים שינוי משמעותי בכל אחת מהתופעות הנ"ל, וכן הודגמו שינויים היסטולוגיים ברקמת הנרתיק, המראים את ההשפעה הביולוגית המיטיבה של הלייזר על רקמת נרתיק. יתרונו הגדול של טיפול הלייזר בתסמונת זו הוא שיעילות הטיפול בלייזר זהה ליעילות הטיפול ההורמונלי לנרתיק, ובנשים שהטיפול ההורמונלי אסור, או שחוששות מטיפול הורמונלי, זהו טיפול אלטרנטיבי יעיל.

שיקום הנרתיק לאחר לידות

לאחר לידות נרתיקיות קיימת התרחבות של קירות הנרתיק. בנשים שהתרחבות קירות הנרתיק פוגמת באיכות יחסי המין שלהן או של בני זוגם, הטיפול בלייזר CO2 נרתיקי גורם לכווץ של קירות הנרתיק ושיפור חיי המין.

 
דילוג לתוכן