סוגי דליפת שתן

לדליפת שתן יש כמה סוגים, הנפוץ ביותר הוא דליפת שתן במאמץ, היא מתרחשת כאשר יש עלייה בלחץ התוך בטני, דליפת שתן בדחף תגיע בפתאומיות תוך הרגשה קצרת התראה בעוד שדליפת שתן ללא תחושה לא תגרור שום תחושה אחריה או לפניה.

מהי דליפת שתן ומדוע היא נוצרת?

השתן נאגר בשלפוחית אחרי הסינון מהדם דרך הכליות. הוא נאגר עד שיש צורך להוציא אותו ואז נוצרת הרגשה של התכווצות בעזרת גירוי עצבי והקולטנים הטבעיים שיש לנו בשלפוחית. לשלפוחית יש סוגר פנימי וחיצוני, שנסגר גם באמצעות לכיווץ שרירי האגן. כאשר שרירי האגן נחלשים השתן יכול לברוח, כלומר לצאת ללא כל שליטה.

מידע על הסטטיסטיקה של האנשים הסובלים מבריחת שתן הראה שרובן הן נשים. הסיבות לכך כוללות בין היתר גורמים התורמים להיחלשות רצפת האגן. המבנה של מערכת הרבייה והלידות הטבעיות הם גורמים חשובים התורמים לכך.

מי הן הנשים שיכולות לסבול מבריחת שתן?

מהתופעה יכולות לסבול בעיקר נשים מבוגרות. מעל גיל 40 אצלן התופעה נפוצה יותר בגלל ההיחלשות הטבעית של רצפת האגן. רצפת האגן נחלשת בעיקר לאחר הריונות אך יכולה להיחלש גם באופן טבעי עם הגיל, ולעיתים גם לגנטיקה יש השפעה על התהליך.

סיבות נוספות העלולות לגרום לכך באופן לא טבעי הן עישון, צריכת אלכוהול מוגברת, נטילת תרופות מסוימות, השמנת יתר ועוד.

כיצד אפשר לטפל בדליפת שתן זו?

כדי לטפל בבעיה יש להגיע לאורוגינקולוג (רופא נשים המתמחה בבעיות רצפת האגן)  על מנת שיטפל ויאבחן את הבעיה. הבדיקה יכולה להיות קלינית בלבד, או האורוגינקולוג  יכול  להורות על בדיקות עזר נוספות כגון אורודינמיקה, ציסטוסקופיה או אולטרה סאונד. הטיפולים יכולים להיות שמרניים או טיפולים כירורגיים, זאת לפי הדרישה של האישה לפי דחיפות המקרה ולפי מצבה הרפואי. הטיפול השמרני כולל תרגילי פיזיותרפיה לחיזוק שרירי רצפת האגן וכמובן גם המלצה לפעילויות ספורטיביות כמו יוגה או פילאטיס, ועד מתן תרופות או טיפול כירורגי לתיקון הסוגר עצמו.  לאחרונה קיימת גם אפשרות לטיפול באמצעות לייזר נרתיקי.

דילוג לתוכן