דליפת שתן לא רצונית וטיפול

דליפת שתן כשמה כן היא – מצב שבו קורית בריחה שתן, בלי אפשרות לשלוט על כך. למרות שכמעט ולא מדברים על כך, דליפת שתן היא תופעה נפוצה שפוגעת גם, בגברים וגם בנשים. החדשות הטובות הן שיש היום פתרונות וטיפולים יעילים שיכולים לשפר מאוד את המצב.

דליפת שתן – למה זה קורה?

כבר בגיל הינקות אנחנו לומדים כיצד להפעיל את השרירים ששולטים על צינור השתן ופי הטבעת, כך שנוכל להחליט מתי לגשת לשירותים ולהתפנות. קבוצת השרירים שעושה את העבודה היא שרירי רצפת האגן, שנמצאים בחלקו התחתון של האגן. לשרירים האלו יש תפקיד חשוב בתמיכה ברחם, שלפוחית השתן והמעי הגס, שמירה על היציבות של מרכז הגוף ושליטה על הסוגרים.

ישנם מספר סוגים של דליפת שתן לא רצונית. דליפת שתן ממאמץ היא דליפת השתן השכיחה ביותר, ונגרמת בד״כ מהחלשות שרירי רצפת האגן. לשרירי רצפת האגן יש עבודה קשה, אך הם יכולים להיחלש בגלל סיבות שונות כמו תהליך טבעי של הזדקנות, היריון ולידה, שיעול כרוני, עודף משקל ועוד. כאשר השרירים נחלשים יש קושי לשלוט על הסגירה של צינור השתן.

בנוסף דליפת שתן יכולה להיגרם מפגיעה ישירה בסוגר של השתן , הנגרמת כתוצאה מניתוחים, קרינה או טראומה. דליפת השתן הנובעת מפגיעה בסוגר היא בד״כ דליפת שתן ממאמץ בעלת אופי חמור יותר בהשוואה לדליפת שתן ממאמץ הנגרמת מפגיעה בשרירי רצפת האגן.

דליפת שתן מסוג נוסף היא דליפת שתן מדחיפות, הנגרמת מגירוי עיצבי של שלפוחית השתן, וצורך תכוף ודחוף להשתין . הצורך הדחוף להשתין גורם לאי שליטה בשתן , ומתאפיין בדליפת שתן בכמות רבה, והליכה תכופה לשירותים.

מהם הסימפטומים וכיצד זה משפיע על אורח החיים?

כמובן שהסימפטום המרכזי והמשמעותי הוא פגיעה ביכולת לשלוט על שלפוחית השתן, כאשר ישנם מצבים שבהם מאמץ פתאומי כמו שיעול או התעטשות גורמים לבריחת השתן.  מצב זה קרוי דליפת שתן ממאמץ. במצבים אחרים ההתמלאות של שלפוחית השתן גורמת לתחושת דחיפות משמעותית  להטיל שתן, שמוביל לדליפת שתן בלתי נשלטת.

על פניו דליפת שתן לא רצונית נראית כמו בעיה לא חמורה ולא מסוכנת – אבל זה פשוט לא נכון. בראש ובראשונה בריחת שתן גורמת לתחושה קשה של בושה וצורך להסתיר, והרבה פעמים גם להימנע מפעילויות חברתיות שונות.

 

כיצד מטפלים בבריחת שתן?

יש היום מגוון רחב של טיפולים ופתרונות, אך בראש ובראשונה חשוב לדבר על כך עם רופא הנשים או לבקש יעוץ הטיפול הבסיסי הוא פיזיותרפיה לחיזוק שרירי רצפת האגן, ופעמים רבות זה מספיק כדי למנוע דליפה פתאומית. במקרים מורכבים יותר אפשר לשלב טיפול תרופתי, ובמידה וזה לא עוזר – ישנם ניתוחים לתיקון דליפת שתן ממאמץ. במקביל חשוב לשמור על היגיינה, כאשר יש היום מגוון עזרים לספיגת השתן בצורה דיסקרטית.

 

לייעוץ בנושא צרי קשר עם פרופ' מני אלקלעי, מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן, המרכז הרפואי שיבא והמרכז הרפואי פוריה.

דילוג לתוכן