אורוגניקולוגיה - מה זה?

אורוגניקולוגיה אינו תחום מוכר בעיקר אם שואלים גברים. גניקולוגיה הוא תחום מוכר מאוד שמתעסק בבריאות האישה אך אורוגניקולוגיה הוא תת תחום בתוכו שמתמקד בעיקר במערכת השתן, הרבייה והעיכול התחתונה. למעשה אפשר להגדיר את תחום האורוגניקולוגיה ככזה שמתעסק בעיקר באזור האגן וכל הבעיות שיכולות להיות בו. מדוע תחום זה חשוב כל כך? תחום זה רווי בבעיות שונות שהולכות ונהיות נפוצות יותר כאשר המודעות לבעיות אלו הולכת וגדלה. כל אישה סובלת מבעיות כלשהן באזור האגן, לעתים הן יהיו חמורות מאוד ולעתים הן יהיו קלות יותר, ויגיעו בעיקר בגילאים מאוחרים.

מי יכול להעניק טיפול בתחום?

את הטיפול בתחום יכול להעניק רק אורוגניקולוג מומחה. אורוגניקולוג הוא גניקולוג שעבר התמחות באורוגניקולוגיה לאחר מכן ולעתים הוא יעניק טיפול בשני התחומים שגם ככה קשורים מאוד זה לזה. אורוגניקולוג הוא איש מקצוע חשוב מאוד לחייהן של הנשים ולא רק לאיכות חייהן. בעיות בתחום זה יכולות להיות קשות מאוד ולגרור סבל רב לאישה ולעתים אפילו להחמיר ולגרום לזיהומים או לדימומים. חשוב לזכור כי הטיפול שניתן בתחום יכול להיות הרבה יותר משמעותי לחיי האישה ויכלול תרופות, טיפולים פיזיותרפים. לכן אורוגניקולוג חייב להיות מקצועי ויסודי בעבודה שלו וזאת כדי שהאישה תקבל שגרת טיפולים הולמת.

אורוגניקולוגיה

עם אלו בעיות מתמודדים בתחום?

יש בעיות רבות שעמן יש צורך להתמודד בתחום והבעיה היא שלעתים האישה לא יודעת שיש לה בעיה, עד שהיא מחמירה ומראה סימנים משמעותיים יותר. אחת הבעיות הנפוצות ביותר היא דליפת שתן. דליפת שתן יכולה לקרות לכל אישה ואפילו בגיל צעיר והיא יכולה להחמיר עם הזמן. עוד בעיה נפוצה היא צניחת רצפת האגן. צניחת האגן היא מצב בו שרירי ורצועות האגן שתומכים בכל האיברים שנמצאים בו נרפים בגלל סיבות שונות, חלקן מולדות וחלקן נרכשות כמו למשל הריונות שמכבידים על האגן וכן הלאה. יש עוד בעיות רבות כגון נוקטוריה, בריחת שתן בלילה והרשימה עוד ארוכה.

מדוע תחום זה חשוב לחיי האישה?

תחילה יש לומר כי כל בעיה שקשורה במערכת הרבייה של האישה עלולה בהמשך לגרור סימנים חמורים יותר ואפילו לגרום לעקרות. כמובן שבעיות אלו יכולות להתגלות בדרך כלל רק כאשר האישה תנסה להיכנס להיריון אך שימו לב שהאישה לא צריכה לפנות לאורוגניקולוג במצב כזה, אלא פשוט לטפל בבעיות שיש לה באגן כדי שלא תצטרך להסתכן בעקרות. כמו כן יש בעיה קשה מאוד לאישה, בעיקר בגיל הצעיר אך גם בגיל מבוגר יותר, אפילו בגלל בעיה קטנה בשל דימוי עצמי וביטחון. תחשבו מה תהיה התחושה לסבול מדליפת שתן אחרי גיל הילדות, דבר שיכול לקרות לכל אחת ואחת.

טיפולים שמתקדמים במרוצת השנים

הטיפולים בתחום זה יכולים להיות מתקדמים מאוד ולעתים הם יהיו מפתיעים עד כמה שהם מדויקים. בעבר לא היה ניתן לבצע טיפולים מתקדמים כמו למשל לייזר לנרתיק או זריקות לצינור השופכה אך כיום טיפולים אלו יכולים להיות פתרונות מעולים לבעיות שמטרידות את האישה מאוד בשגרת חייה. טיפולים אלו יכולים לחסוך זמן רב למטופל ולמטפל וכמובן למקסם את אחוזי ההצלחה. חשוב שהמטפל יתעדכן בכל הטיפולים החדשים ובכל העדכונים לגבי יעילות התרופות וכך יידע תמיד להציע את הטיפול הכי טובה למטופלות שלו. טיפול כירורגי אפשרי אך תמיד יהיה אופציה האחרונה בהחלט לפתרון.

כיצד נמצא אורוגניקולוג מומחה?

כדי למצוא אורוגניקולוג מומחה יש צורך להחליט תחילה אם מקבלים טיפול ברפואה הציבורית או ברפואה הפרטית. הרפואה הפרטית כמובן תהיה נוחה יותר בכל מה שקשור לזמינות התורים ולפיזור המרפאות אך בכל זאת המחיר היקר שתצטרכו לשלם אם אין לכם ביטוח מתאים, יכול להפוך את הבחירה לפחות אטרקטיבית. אורוגניקולוג מומחה אפשר למצוא באינטרנט אחרי שתבצעו חיפוש קצר בגוגל כך שהוא יוכל לעזור לכם להבין מה הבעיה באבחון מדויק וכמובן יציע לכם טיפול מהיר. חשוב לדעת כי אורוגניקולוג מומחה יכול לעזור לכם בבעיות רבות גם בייעוץ דרך אינטרנט, כיום יש פלטפורמות כאלו.

התאמה של הטיפולים למטופלת

יכול להיות ששתי מטופלות יגיעו לאותו אורוגניקולוג והוא יציע טיפולים אחרים לאותה הבעיה בדיוק. כיצד זה ייתכן? יש לציין כי הטיפול הרפואי שניתן לאישה לא תמיד יהיה זהה לטיפול שתקבל אישה אחרת כיוון ששאר הפרמטרים יהיו שונים. יכול להיות שאישה אחת תהיה צעירה יותר ושגרת החיים שלה תהיה שונה מאשר של אישה אחרת. יכול גם להיות שהטיפול שניתן לאישה מסוימת לא יתאים לאישה אחרת בגלל מצבה הבריאותי או אפילו ההעדפות שלה. למשל, יש נשים שיסתפקו בטיפולים פיזיותרפים בעוד לאישה אחרת הבעיה תהיה דחופה יותר מסיבות אישיות והתקציב שלה מאפשר לה טיפול מתקדם ומהיר יותר כמו לייזר.

שינוי אורח החיים ופיזיותרפיה

כמו שכבר היה ניתן להבין מהפסקה הקודמת, אחד הטיפולים הפשוטים ביותר לבעיות באזור האגן יהיו טיפולים שמרניים שלא מערבים טכנולוגיות רפואיות או תרופות. למשל, טיפולים פיזיותרפים יכולים לעזור מאוד לבעיות שונות שיכולות להיות עוד בתחילתן, אך לעתים גם לסייע בשלב מתקדם יותר. לצניחת רצפת האגן יש פתרון גם על ידי טיפול פיזיותרפי אם כי יש צורך להתמיד מה שלא תמיד יהיה פשוט עבור על הנשים, בגלל שגרת חייהן. כמו כן ניתן לשנות את אורח החיים ולאכול מזונות עשירים יותר או להוריד במשקל, כיוון ששני אלו הם גורמים חשובים בבעיות באזור האגן.

טיפול בזריקות או עם תרופות

לצד טיפולים שמרניים כמו פיזיותרפיה או שינוי אורח החיים יש את הטיפול התרופתי שיכול לסייע. לעתים הוא יינתן בנוסף לטיפולים שמרניים ולעתים הוא יינתן לבדו כדי לסייע, בעיקר כאשר יש צורך למנוע זיהומים או כדי להקל על מתן השתן. טיפול תרופתי יהיה פשוט מאוד ומתאים לכל אישה כי כל מה שצריך זה לקחת כמה כדורים ביום אך כמובן שהרופא לא ירשום לאישה תרופות אם הן לא יסייעו בסבירות גבוהה. בנוסך לטיפול תרופתי יש גם אפשרות לטיפול על ידי זריקות כאשר הזריקות יכולות להינתן לשרירים ברצפת האגן או לצינור השופכה, זאת בהתאם לסוג הבעיה.

טיפולי כירורגי או עם לייזר

אחרי שמנינו את הטיפולים הפשוטים יותר בתחום האורוגניקולוגיה יש צורך לדבר גם על הטיפולים שאתם בוודאי לא רוצים להגיע אליהם כמו למשל טיפול כירורגי. טיפול כירורגי מתבצע על ידי יצירת גישה אל אזור האגן כדי להגיע אל הרצועות שבו או אל האיברים שנמצאים בו, כמו למשל הרחם, שלפוחית השתן וכן הלאה. טיפול כירורגי מסוכן מאוד והוא יכול לגרור זיהומים או דימומים חמורים והוא יהיה תמיד אפשרות אחרונה. יחד עם הטיפול הכירורגי יש טיפול מתקדם אחר, בטוח הרבה יותר, והוא טיפול בלייזר שנועד לפגוע קלות ברקמות במטרה לאפשר להם בנייה מחדש, ויצירת קולגן נוסף.

דילוג לתוכן